پیشگیری و درمان
پیشگیری و درمان

پیشگیری و درمان

پیشگیری و درمان

تنها راه پیشگیری از ((تنبلی چشم)) تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن است و از آنجا که بسیاری از این عوامل برای خانواده ها ناشناخته است، چشم همه کودکان باید حداقل 3 بار قبل از دبستان در زمانهای مختلف معاینه شود:

  • 3 تا 4 ماهگی
  • 2تا 3سالگی
  • 5 تا 6 سالگی

همچنین اگر کودکی انحراف چشم دارد، والدین باید او را نزد متخصص برده و تحت درمان قرار دهند.

در برنامه کشوری پیشگیری  از تنبلی چشم ، چشم همه کودکان 3 تا 6 ساله سالی یکبار از نظر وجود آمبلیوپی و عوامل ایجاد کننده آن مورد غربال قرار می گیرد و کودکانی که احتمال ابتلا در آنها وجود دارد برای تشخیص قطعی به اپتومتریست ارجاع داده می شود.

درمان تنبلی چشم، معمولا بستن چشم سالم است تا چشم تنبل فعال شود و تنبلی آن را برطرف گردد. مدت بستن چشم را، متخصص تعیین می کند و در فواصل مشخص نیز باید به وسیله متخصص معاینه شود. اما گاهی اوقات برای درمان، عینک و در بعضی موارد، جراحی توصیه می شود. اگر تنبلی چشم براثر بیماری های مادر زادی مانند آب مروارید ، پائین افتادگی پلک یا عیوب ساختمانی ایجاد شده باشد، باید قبل از سه ماهگی درمان شود و اگر به علت های دیگر به وجود آمده باشد،درمان قطعی و موثرتا قبل از 6 سالگی امکان پذیر است و پس از آن درمان معمولا نتیجه خوبی ندارد. گاهی اوقات طول مدت درمان تا چند سال ادامه پیدا می کند. در این صورت والدین کودک باید استقامت، پشتکار و حوصله لازم را داشته باشد و از رفت آمد مرتب نزد متخصص و سایر مشکلات جنبی آن خسته نشود.

بنابراین پیگیری کامل روند درمان و رعایت تمامی توصیه های متخصص تا سن 10 سالگی ضروری است.

 

 برگرفته از :بروشوراداره کل بهزیستی استان تهران(معاونت توسعه و پیشگیری و درمان اعتیاد)