آمبلوپی(تنبلی چشم)
آمبلوپی(تنبلی چشم)

آمبلوپی(تنبلی چشم)

آمبلوپی(تنبلی چشم)

چشم یکی از بزرگترین نعمت هایی است که خداوند مهربان به انسان بخشیده است و خوب دیدن نقش چشمگیری در رشد و تکامل کودک داد. تحقیقات نشان می دهد تنبلی چشم یکی از علل نابینایی و کم بینایی خفیف تا شدید می باشد به طوری که تنبلی چشم شایع ترین علت نابینایی یک چشمی  در افراد زیر 20 سال  و دومین علت کاهش بینایی در کودک است. مطالب فوق نشان دهنده اهمیت پیشگیری از تنبلی چشم است.تنبلی چشم به اختلال در بینایی فرد گفته می شود که باعث می شود که دید یک چشم و گاهی دو چشم  کاهش پیدا می کند. به طوری که حتی با اصلاح عیب انکساری (با استفاده از عینک ، لنزو...) و رفع مشکلات ساختمانی چشم نیز بر طرف نشده و ادامه می یابد.

آمار نشان می دهد شیوع آمبلیوپی(تنبلی چشم) در جهان 2 تا 5 درصد می باشد و در ایران، در کودکان 2 تا 6 سال شیوع این بیماری 1 درصد برآورد گردیده است.

تنبلی چشم با تشخیص به موقع قابل درمان است، در حالی که اگر به موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، فرد را از یک یا هر دو چشم بسیار کم بینا و نابینا خواهد کرد.علاوه بر این  تنبلی چشم در اکثر موارد هیچ علامتی ندارد و شکایتی از طرف کودک ایجاد نمی کند. بنابراین چشمان بعضی از کودکان، با آنکه از نظر ظاهر سالم و طبیعی به نظر می رسد اما از سلامت و دید کافی برخوردار نیستند.از عوارض تنبلی چشم می توان از: اختلال در دید عمقی، کاهش قدرت تمرکز، و قدرت تفکیک، اختلالات تحصیلی و یادگیری نام برد.انچه در پیشگیری و درمان این اختلال مهم است دوره رشد و تکامل مرکز بینایی در مغز است که از دوران جنینی تا حدود 10 سالگی ادامه دارد، اما حداکثر سرعت رشد آن تا 3 سالگی است.

نتیجه تکامل دستگاه بینایی، در این دوران ، دید واضح و کامل است. در این مدت ، به خصوص در 3 سال اول زندگی ، هر عاملی که باعث اشکال دید، در یک یا هر دو چشم  کودک می شود.رشد و تکامل دستگاه بینایی را متوقف می سازد و در نتیجه باعث کاهش میزان بینایی کودک می شود. معنی این سخن آن است که امکان دارد چشمی که از نظر ظاهر کاملا طبیعی است .از بینایی کامل و طبیعی برخوردار نباشد.

در صورتی که اشکال دید کودک، قبل از 5 سالگی تشخیص داده شودو تحت درمان به موقع قرار گیرد ، حتی اگر چشم در این مدت تنبل شده باشد با درمان به موقع، بینایی کامل به دست می آید. و به همین دلیل متخصصین معتقد بهترین  زمان برای تشخیص و درمان تنبلی چشم زیر 5 سال است.

هرچه درمان چشم تنبل با تاخیر بیشتری انجام شود، احتمال به دست آوردن بینایی کامل کمتر می شود. به طوری که پس از 7 تا 10 سالگی  درمان تاثیری در بهبود بینایی نخواهد داشت.

 

 برگرفته از :بروشوراداره کل بهزیستی استان تهران(معاونت توسعه و پیشگیری و درمان اعتیاد)