تنبلی چشم و تشخیص آن و عدم درمان
تنبلی چشم و تشخیص آن و عدم درمان

تنبلی چشم و تشخیص آن و عدم درمان

تنبلی چشم و تشخیص آن و عدم درمان

 سال هاست که با نزدیک شدن به مهر ماه، پدر و مادرها یاد معاینه چشم بچه ها و به ویژه آنها که باید به مدرسه بروند، می افتند؛ اما همه والدین باید بدانند این بررسی باید از همان ماه های ابتدای تولد مورد توجه قرار گیرد تا اگر مشکلی در سیستم بینایی فرزندان شان باشد، به موقع تشخیص داده شده و درمان شود.

تنبلی چشم یکی از انواع اختلالات بينايي است که بر اثر آن در يک چشم به ظاهر سالم، کاهش ديد مرکزي بوجود می آید. در اين حالت، گرچه ساختمان ظاهري چشم سالم است، اما ديد چشم حتي با استفاده از عينک هم کامل نمي شود.
وقتي تکامل بينايي در يکي از چشم ها  طبيعي و در چشم ديگر غيرطبيعي باشد، چشمی که بینائیش تکامل پیدا نکرده، مبتلا به ضعف بينايي شده و به تدریج تنبل مي شود. تنبلي چشم در2 تا 3 درصد از كودكان ديده مي شود و بهترين زمان براي اصلاح اين حالت دوران نوزادي يا اوايل كودكي است. یادآوری این نکته هم مهم است که اگرچه معمولاً يک چشم درگير است، ولي در برخي حالات، ممكن است هر دو چشم به صورت همزمان تنبل باشند. 

تنبلي چشم چگونه تشخيص داده مي شود؟
تشخيص تنبلي چشم كار آساني نيست، زيرا تا زماني که کودک مشکل واضحي نداشته باشد و يا دچار انحراف واضح چشمي نشود، والدين متوجه مشکل بينايي فرزندشان نخواهند شد. چشم پزشک نیز تنبلي چشم را بر اساس اختلاف قدرت بينايي بين دو چشم يا  ضعف بينايي هر دو چشم تشخيص مي دهد. اندازه گيري قدرت بينايي در كودكان كم سن، كار مشكلي است و چشم پزشك باید به وسیله روش هاي خاص از جمله بررسي چگونگي تمرکز و تعقيب کردن اشياء توسط يک چشم در حالي که چشم ديگر پوشانده شده، قدرت بينايي کودک را تخمين بزند. بايد به این موضوع مهم هم توجه داشت که ضعف بينايي در يك چشم هميشه به معناي تنبلي چشم نمي باشد؛ زيرا گاهی ممکن است این مشکل با تجويز عينک اصلاح شود. برخی مواقع نیز ساير بيماري هاي چشمي مانند آب مرواريد، عفونت ها، تومورها و يا ساير اختلال هاي داخل چشم موجب كاهش بينايي هستند که اگر امکان درمان آنها وجود داشته باشد، ديد کودک نيز اصلاح مي شود.


 اگر تنبلي چشم اصلاح نشود مشكلات زيادي رخ خواهد داد كه مهم ترين آنها عبارتند از : 

  • ايجاد نقص بينايي شديد و دايمي در چشم تنبل.
  • از بين رفتن ديد سه بعدي.
  • محروميت از نعمت بينايي براي تمام عمر در صورت ابتلاي چشم سالم به بيماري و يا آسيب جدي.

 

برگرفته از: نوشته دکتر آزاده فرحی